Slide1 Slide2 Slide3
Parkiety retro

Dawniej parkiety gościły jedynie w zabytkowych pałacach muzeach oraz w dużych salach balowych. W takich miejscach podłogi były zwykle na wysoki połysk. Dawniej parkiety były tylko i wyłącznie błyszczące, każdy kto miał taką podłogę w sowim domu na pewno pamięta specyficzny zapach pasty do froterowania.

Dodatkowym elementem ozdobnym był sposób w jaki układało się takie podłogi, wzory były bardzo charakterystyczne. Przede wszystkim były to bardzo skomplikowane mozaiki składające się zazwyczaj z jaśniejszych i ciemniejszych klepek, poza tym parkiety układane były w kwiatowe wzory.

Dawniej byliśmy bardzo zauroczeni wyglądem takich miejsc, parkiety zaczęliśmy układać w swoich domach, w czasach kiedy na masową skalę powstawały bloki z wielkiej płyty nie każdy mógł sobie pozwolić na takie drewniane podłogi.

Obecnie pielęgnacja podłóg drewnianych nie jest już tak skomplikowanym zajęciem, na półkach sklepowych stoją przeróżne produkty do mycia i czyszczenia parkietów. Jeżeli zdecydujemy się na parkiety gotowe to niekoniecznie musimy wybierać te bardzo błyszczące klepki, parkiety równie ładnie wyglądają jeżeli są matowe.

Kiedyś nie mieliśmy wyjścia, kładąc małe klepki musieliśmy je lakierować inaczej szybko uległy by zniszczeniu, teraz gotowe parkiety utwardzane są od razu u producenta, kilka warstw lakieru sprawia, że są one jeszcze bardziej trwałe niż zwykłe klepki. Pielęgnacja takich matowych podłóg jest równie prosta, wystarczy dokładne umycie wilgotną szmatką z odrobiną detergentu, wybierając środek myjący należy pamiętać o tym aby preparat przeznaczony był właśnie do matowych podłóg.

Ten który jako pierwszy miał położone parkiety bardzo się tym szczycił. Jak wiadomo w tamtych czasach brakowało praktycznie wszystkie, więc drewniane parkiety także pozostawiały wiele do życzenia. O ile ich jakość była w miarę dobra to metoda ich kładzenia nie bardzo się sprawdzała, podłogi były bardzo wrażliwe na wszelkie nierówności ich szybko się odklejały.

 

Nowoczesne meble do salonu

Salon czy też inaczej pokój dzienny, jest miejsce, gdzie rodzina sp...


Idealne pufy dla dzieci

Aranżując dziecięcy pokój, każdy rodzić chce, żeby jego dzieck...


Meble do pokoju klasyczno - nowoczesne

Poszukiwania mebli do pokoju nie jest prostym zadaniem. Jak sprawić ...


Meble do przedpokoju

Wybieranie mebli do swojego domu czy mieszkania nigdy nie jest proste...


Grzejniki do domu - jakie wybrać?

Kupno grzejników to inwestycja na lata. Obecnie różnorodność typ...


Budowa domu - od czego zacząć?

Budowa domu to niemałe przedsięwzięcie. Żeby stworzyć sobie wyma...


Czy warto zdecydować się na balkon?

Wiele domów jednorodzinnych, które posiadają tarasy, mają dodatko...


Okna i drzwi od producenta okien

Dom jest miejscem, które zapewnia nam bezpieczeństwo. Nie bez przyc...

Info

Serwis: dom, mieszkanie, wnętrza, ogród

 TOP ↑    Copyright: © www.zaprojektujsobiedom.pl