Slide1 Slide2 Slide3
Grzejniki do domu - jakie wybrać?

Grzejnik do domuKupno grzejników to inwestycja na lata. Obecnie różnorodność typów i modeli jest tak ogromna, że ciężko się na coś zdecydować. Liczy się nie tylko moc i nowoczesny design. Równie istotny jest materiał, z jakiego sprzęt został wykonany, konstrukcja wpływająca na sposób przekazywania ciepła oraz pojemność wodna.

Ze względu na materiał wykonania, grzejniki można podzielić na aluminiowe, żeliwne i stalowe. Największą popularnością cieszą się te ostatnie. Żeby mieć pewność, że grzejniki będą kompatybilne z kotłem i całą instalacją centralnego ogrzewania warto też pomyśleć nad wykonaniem jej z materiałów od jednego producenta. Niemniej przed wybraniem grzejników, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Grzejniki stalowe

Są szczególnie przydatne do ogrzania zimnych i małych pomieszczeń - w sytuacji gdy potrzebny jest grzejnik o dużej mocy, ale taki, który nie zabierze zbyt dużo przestrzeni, wystarczy wybrać model o większej liczbie płyt. Dostępne są różne wysokości: 30, 40, 45, 50, 55, 60, 75 i 90cm, długości: 30 do 300cm oraz grubości: od 5 do 17 cm w zależności od liczby płyt, z których składa się urządzenie. Dzięki małej pojemności wody, grzejniki stalowe są energooszczędne - szybciej niż inne reagują na sygnały z urządzeń regulujących temperaturę. Ich minusem jest duża podatność na korozję, przy czym szczególnie wrażliwe są na jakość wody i dostający się do instalacji tlen. Dlatego zaleca się aby stosować je w instalacjach zamkniętych wykonanych z rur z barierą chroniącą przed dostawaniem się powietrza do wody.

Grzejniki żeliwne

Wyżej wymienione grzejniki są z kolei obecnie nieco zapomniane. Niegdyś powszechnie stosowane w każdym domu z uwagi na ich liczne zalety, dziś nie mają zbyt wielu sympatyków. Częściowo z racji gabarytów, częściowo wyglądu. Producenci jednak zaskakują i coraz częściej grzejniki żeliwne mają ciekawszą powierzchnię i wzornictwo. Zmniejsza się też ich pojemność, aby woda mogła szybciej się nagrzewać. Charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną - grube ściany stosunkowo wolno się nagrzewają, ale też wolno stygną, dzięki czemu są dobrą opcją w przypadku kotłów na paliwa stałe. Nawet po wygaśnięciu ognia, ciepło utrzymuje się jeszcze przez dłuższy czas. Są także dużo odporniejsze na korozję niż grzejniki stalowe - mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat i nadają się do instalacji z każdego materiału - miedzi, stali, czy tworzywa. Ich minusem jest jedynie wysoka cena i ciężar, z uwagi na który wymagają zawieszenia na solidnej ścianie.

Grzejniki aluminiowe

Cieszą się one nieco większą popularnością niż żeliwne. Mają niewielką bezwładność cieplną, dlatego lepiej współpracują z nowoczesnymi kotłami na płynne paliwa. Szybciej też reagują na automatyczną zmianę temperatury. Choć wykonane są tak samo jak grzejniki żeliwne, z ogniw lub członów połączonych złączkami, to są od nich znacznie lżejsze, a zatem poręczniejsze w transporcie i montażu. Są jednak bardzo podatne na uszkodzenia - nie trudno o zarysowania podczas skręcenia zestawu lub później - przy eksploatacji. Dobrze sprawdzą się do instalacji typu zamkniętego, łatwo je także dopasować do tradycyjnych instalacji centralnego ogrzewania, dlatego zaleca się je na wymianę starych grzejników żeliwnych. Nie ma wtedy potrzeby generalnej przebudowy, ponieważ nadają się do instalacji zarówno z tworzywa sztucznego jak i ze stali. Używając przekładek można je także połączyć z rurami miedzianymi.

Zaleca się dodać do wody grzejnej specjalnych preparatów - inhibitorów, które ochronią grzejniki przed korozją. Mając na uwadze wieloletnie działanie grzejników w domu, warto wziąć pod uwagę wady i zalety każdego z dostępnych modeli. Typ instalacji, bezwładność cieplna, pojemność i materiał, z którego zostały wykonane - dobranie grzejnika pod te aspekty wpływa znacząco na późniejsze efekty grzewcze, a co za tym idzie - komfort wszystkich domowników.

 
Nowoczesna i bezpieczna instalacja gazowa

Profesjonalna instalacja gazowa powinna być nie tylko nowoczesna, ale również bezpieczna. Nie da się ukryć, że system ten jest ł


Nowoczesne meble do salonu

Salon czy też inaczej pokój dzienny, jest miejsce, gdzie rodzina sp...


Meble do pokoju klasyczno - nowoczesne

Poszukiwania mebli do pokoju nie jest prostym zadaniem. Jak sprawić ...


Meble do przedpokoju

Wybieranie mebli do swojego domu czy mieszkania nigdy nie jest proste...


Idealne pufy dla dzieci

Aranżując dziecięcy pokój, każdy rodzić chce, żeby jego dzieck...


Grzejniki do domu - jakie wybrać?

Kupno grzejników to inwestycja na lata. Obecnie różnorodność typ...


Okna i drzwi od producenta okien

Dom jest miejscem, które zapewnia nam bezpieczeństwo. Nie bez przyc...


Życie na wsi - wady

Młodzi ludzie, którzy zaczynają samodzielne życie często stają ...


Jak dobrze wybrać meble?

Wybierając meble do domu na pewno nie można tego czynić pochopnie,...

Info

Serwis: dom, mieszkanie, wnętrza, ogród

 TOP ↑    Copyright: © www.zaprojektujsobiedom.pl