Slide1 Slide2 Slide3
Budowa domu - od czego zacząć?

Budowa domu to niemałe przedsięwzięcie. Żeby stworzyć sobie wymarzone lokum trzeba dużo czasu i cierpliwości. Nie zapominajmy również o pieniądzach, budowa domu jest przecież sporą inwestycją. Jak zacząć? O czym trzeba pomyśleć w pierwszej kolejności?

Zanim zajmiesz się samą budową i formalnościami z nią związanymi, musisz pomyśleć o działce, na której wybudujesz swój dom. Jeśli nie masz swojej działki to musisz ją po prostu kupić. Wydaje się proste, ale w praktyce często są z tym problemy. Chodzi przede wszystkim o cenę. Im bliżej miasta, tym działka jest droższa. Podobnie sprawa ma się z jej wielkością - duża działka to zawsze większy koszt. Musisz również pamiętać, że działka powinna być uzbrojona, tj. czy można do niej doprowadzić kanalizację, gaz, prąd, telefon. Ważne jest także to, by uzyskać informację o linii zabudowy na danej działce, ponieważ może się potem okazać, że na działce jednak nie ma miejsca na wybudowanie domu. Czasami zdarzają się też sytuacje, kiedy trzeba uzyskać z Urzędu Gminy warunki zabudowy dla danej działki.

Jeżeli masz już działkę to zadbaj o plany. Pierwszy plan, którego potrzebujesz to oczywiście plan domu. Możesz zlecić jego wykonanie architektowi, który uwzględni wszystkie twoje wymagania, a w razie potrzeby posłuży cenną radą. Można również kupić gotowe plany, co jest zazwyczaj tańszą opcją, ale przy tym również bardziej nieprzewidywalną, gdyż kupując nowy plan, nigdy nie masz pewności, czy wszystkie rozwiązania w nim zawarte okażą się trafne.

Mając już plan domu, musisz postarać się o plan zagospodarowania przestrzennego działki. Taki plan można zamówić w wydziale geodezji i kartografii, ale można także zlecić jego wykonanie uprawnionemu geodecie.

Następnym krokiem jest uzyskanie tzw. pozwoleń (promes) przyłączeniowych na określone w warunkach zabudowy media - zazwyczaj dotyczy to dostawy energii elektrycznej. Z wnioskiem o wydanie promesy lub warunków przyłączenia trzeba wystąpić do lokalnego rejonu energetycznego, który obsługuje daną miejscowość.

Teraz zostaje już tylko wycieczka do urzędu, w którym trzeba zdobyć pozwolenie na budowę. Cały proces uzyskania takiego pozwolenie zapewne zajmie sporo czasu, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Do urzędu zanosimy całą zebraną do tej pory dokumentację, dzięki czemu być może oszczędzimy sobie dość powszechnego problemu, którym jest donoszenie dokumentów.

Warto pamiętać, że po uzyskaniu pozwolenia na budowę nie możemy jej zacząć od razu! Koniecznością jest odczekanie 14 dni, aż pozwolenie się uprawomocni.

 
Proces budowy domu

Budowa domu jest inwestycją długotrwałą, wymagającą nie tylko odpowiedniego nakładu w postaci czasu, ale również środków finansowych, pozwalających na dokończenie budow

Wybór firmy budowlanej

Budowa domu jest ważną inwestycją, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Bardzo ważnym momentem jest już sam wybór firmy, której powierzymy urzeczywistnienie ma


Nowoczesne meble do salonu

Salon czy też inaczej pokój dzienny, jest miejsce, gdzie rodzina sp...


Meble do pokoju klasyczno - nowoczesne

Poszukiwania mebli do pokoju nie jest prostym zadaniem. Jak sprawić ...


Meble do przedpokoju

Wybieranie mebli do swojego domu czy mieszkania nigdy nie jest proste...


Idealne pufy dla dzieci

Aranżując dziecięcy pokój, każdy rodzić chce, żeby jego dzieck...


Grzejniki do domu - jakie wybrać?

Kupno grzejników to inwestycja na lata. Obecnie różnorodność typ...


Okna i drzwi od producenta okien

Dom jest miejscem, które zapewnia nam bezpieczeństwo. Nie bez przyc...


Multifunkcjonalność domu

Otwartość pomieszczeń w domu bardzo dobrze sprawdza się we wnętr...


Czy warto zdecydować się na balkon?

Wiele domów jednorodzinnych, które posiadają tarasy, mają dodatko...

Info

Serwis: dom, mieszkanie, wnętrza, ogród

 TOP ↑    Copyright: © www.zaprojektujsobiedom.pl